Cielistość i body kawy – co to jest?

Profesjonalni bariści i koneserzy doskonale wiedzą, co to jest body kawy. Jednak osoby, które po prostu piją kawę na co dzień bez poszerzania wiedzy na jej temat, mogą nie być świadome, czym dokładnie jest cielistość i jak wpływa ona na smak i odczucia podczas picia kawy. Z tego względu postanowiliśmy przygotować ten artykuł. Wyjaśniamy w nim dokładnie, czym jest body kawy.

Cielistość kawy, body — co to?

Cielistość kawy stanowi jedno z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas oceny jakości ziaren. Można ją opisać jako gęstość, oleistość i wrażenie, jakie na języku pozostawia kawa. Body wynika z zawartości tłuszczów, białek i węglowodanów w ziarnach. Bezpośrednio wpływa ono na konsystencję naparu.

Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie: „Body kawy — co to?”, warto odnieść się do porównania z mlekiem i wodą. Wysokoprocentowe mleko ma gęstą konsystencję, dlatego można uznać, że ma ciężkie body, natomiast woda jest znacznie lżejsza, przez co jej cielistość jest niższa.

Body kawy — jakie może być?

Wyróżnia się następujące body kawy:

  • Lekkie — kawę o niskim body uzyskuje się z upraw zlokalizowanych na niższych wysokościach. Lekka cielistość nie zapewnia intensywnych doznań i szybko znika z języka.

  • Średnie — kawy o średnim body stanowią kompromis między naparami o ciężkiej konsystencji a delikatnymi kawami o lekkiej cielistości. Są idealnym wyborem dla osób poszukujących dobrej kawy do picia na co dzień.

  • Ciężkie — kawę o wysokiej cielistości otrzymuje się z ziaren pozyskiwanych z wysokogórskich plantacji. Ciężkie body często mają napary przygotowywane z ziaren pochodzących z Etiopii, Kenii , Meksyku, Kolumbii. Tego typu kawy przypominają konsystencją śmietanę czy syrop. Pozostawiają intensywny posmak i zapewniają wspaniałe doznania, dlatego doceniane są przez koneserów.

Należy pamiętać, że na poziom cielistości kawy, czyli body, wpływa wiele czynników — przede wszystkim warunki plantacji, technika obróbki ziaren, metoda palenia i sposób parzenia kawy.

Body kawy a mouthfeel

Mouthfeel to termin, który często jest stosowany zamiennie z określeniem body, jednak jest szerszym pojęciem. Jego definicja została opisana w formularzu konkursu Cup of Excellence.

Mówiąc o body, zwraca się uwagę na cielistość i ciężkość kawy. W tym przypadku używa się 3 określeń — lekkie, średnie lub ciężkie.

Mouthfeel natomiast odnosi się do odczuć w całej jamie ustnej po wypiciu kawy. Wskazuje na lepkość, kleistość, oleistość i gęstość naparu, które wynikają z obecności białka.

Cielistość kawy, body, a metoda parzenia

Na poziom body duży wpływ mają naturalne olejki zawarte w naparze. Ich ilość zależy przede wszystkim od technik parzenia i proporcji wody do kawy.

Alternatywne metody parzenia pozwalają uzyskać kawy o różnym body — od lekkiego po ciężkie. Jeśli zależy nam na naparze o intensywnej cielistości, warto wybrać french press. Prasa francuska słynie z maksymalnego wydobywania body z kawy. Ciężką cielistość ma też zazwyczaj espresso z ekspresu ciśnieniowego. Warto pamiętać, że body kawa może mieć różne, w zależności od zastosowanej metody parzenia. Wpływa to na końcowy smak i teksturę naparu.

Aby przygotować napar o ciężkim body, warto zwiększyć ilość kawy na 100 ml wody. Dobrym sposobem jest też wydłużenie czasu parzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie można znaleźć ziarna zarówno o lżejszym, jak i cięższym body. W razie problemu z wyborem odpowiedniej kawy zapraszamy do kontaktu. Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie zapewnić profesjonalne doradztwo, fachowe wsparcie i pomoc w doborze ziaren dopasowanych do indywidualnych preferencji klienta.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *