Czy kawa podnosi ciśnienie?

Jak wiadomo, kawa ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, m.in. poprawia krążenie krwi, świetnie wpływa na kondycję wątroby i zmniejsza ryzyko depresji. Oczywiste jest również, że kawa, a dokładnie zawarta w niej kofeina, działa pobudzająco. To właśnie z tego względu tak wiele osób sięga po nią o poranku. A jaki jest związek między kawą a ciśnieniem? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.

Czy kawa podwyższa ciśnienie?

Na temat kawy można usłyszeć wiele mitów. W sieci niejednokrotnie pojawiały się artykuły mówiące o tym, że kawa odwadnia organizm, wypłukuje magnez i negatywnie wpływa na mózg. To oczywiście nieprawda. Jednak, czy kawa podnosi ciśnienie? Tak, to nie jest kolejny mit. Kofeina krótkoterminowo zwiększa ciśnienie u osób, które sięgają po nią sporadycznie. Jednak częste spożywanie kawy sprawia, że organizm przestaje tak reagować na działanie kofeiny. Ponadto chwilowy wzrost ciśnienia krwi nie jest szkodliwy dla większości zdrowych osób.

Na jak długo kawa podnosi ciśnienie?

Około 300 mg kofeiny (2 kubki kawy) podnosi ciśnienie o 8 mmHg skurczowego i 6 mmHg rozkurczowego. Po maksymalnie 3 godzinach od spożycia tej ilości kofeiny ciśnienie wraca do normy.

 Kofeina zaczyna działać po 15-45 minutach od wypicia kawy. Można wtedy odczuwać pobudzenie, napływ energii i mniejsze zmęczenie. Należy jednak pamiętać, że to, jak kawa wpływa na organizm, jest kwestią indywidualną.

Kawa a nadciśnienie

Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny unikać spożywania nadmiernej ilości kawy, ponieważ mogą wykazywać zwiększoną wrażliwość na kofeinę. Cierpiąc na tę chorobę przewlekłą, nie należy pić więcej niż 2-3 filiżanek kawy dziennie. Ważne jest też, aby nie dodawać do naparu mleka, ponieważ zmniejsza to biodostępność kwasu chlorogenowego — polifenolu wykazującego działanie przeciwnadciśnieniowe. 

Rodzaj kawy a wpływ na ciśnienie

Niezależnie od typu i metody przygotowania, wszystkie kawy (poza bezkofeinowymi) zawierają kofeinę i wpływają w podobny sposób na organizm. Zatem nie ma znaczenia czy sięgniemy po kawę rozpuszczalną, czy ziarnistą, obie spowodują krótkoterminowe zwiększenie ciśnienia. Oczywiście kawy różnią się między sobą zawartością kofeiny, dlatego niektóre działają nieco intensywniej, a inne delikatniej. Najwięcej kofeiny znajduje się w espresso — filiżanka obejmuje ok. 65 mg tego związku chemicznego. Kawa rozpuszczalna w czasie parzenia traci część kofeiny i staje się bardziej subtelna — filiżanka (220 ml) zawiera ok. 50-80 mg kofeiny.

Czy kawa przeciwdziała nadciśnieniu?

Okazuje się, że niektóre z substancji znajdujących się w kawie naśladują działanie kilku leków hipotensyjnych. Kwas chlorogenowy i ferulowy oraz melanoidyny zawarte w kawie redukują aktywność konwertazy angiotensyny, czyli wpływają na organizm podobnie jak inhibitory ACE. Ponadto kofeina zwiększa diurezę, pobudza rozkurcz naczyń krwionośnych, zwiększa liczebność bakterii rodzaju Bacteroides i pozytywnie oddziałuje na czynności śródbłonka naczyń, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwnadciśnieniowe.

Wysokie ciśnienie po kawie — co robić?

Jeśli zmagamy się z regularnym wzrostem ciśnienia tętniczego po spożyciu kawy, powinniśmy ją nieco ograniczyć. Należy jednak zmniejszać jej ilość stopniowo, gdyż w przeciwnym razie można doświadczyć zespołu odstawienia kofeiny i odczuwać męczące objawy, takie jak zmęczenie, zaburzenia snu czy bóle głowy.

 Ponadto, jeśli po kawie mamy intensywne skoki ciśnienia, powinniśmy wybierać ziarna o niższej zawartości kofeiny lub stawiać na metody parzenia, podczas których napar traci część kofeiny.

Wysokiej jakości kawa — Incognito Coffee

Już wiadomo, czy kawa podnosi ciśnienie. Teraz czas dowiedzieć się, gdzie kupić ziarna wysokiej jakości! Otóż dostępne są one w naszej ofercie. Dostarczamy kawy organiczne ze zrównoważonych źródeł. Wszystkie z nich wyróżniają się unikalnym profilem smakowym i rozpieszczają podniebienie. Zapraszamy do sprawdzenia dostępnych produktów, a w razie problemu z wyborem kawy zachęcamy do kontaktu. 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *